Základné pozície tela
Ahojte priatelia, vytvoril som pre Vás sériu článkov, ktoré Vám priblížia starostlivosť o motorku, všetky základné a dôležité informácie, ktoré Vám chcem priblížiť.
V prvej časti si predstavíme pozíciu tela, pretože práve tá je dôležitá a je potrebné ju podchytiť hneď na začiatku. Pozícia jazdca v stupačkách je naozaj veľmi dôležitá. Už pri prvom úchope riadítok je potrebné byť dôsledný a nič nezanedbať. Navonok sa môže zdať, že sa jedná o veľmi jednoduchú vec, ale stačí sa pozrieť na niektorý pretek a zistíme, že opak je pravdou, a že za riadítkami bojuje dosť veľa jazdcov. Musím podotknúť, že zásadnú úlohu hrá fyzická kondícia, pretože keď dôjdu sily, technika ide nemilosrdne stranou. S troškou nadhľadu sa dá povedať, že jazda sa mení v boj o prežitie. Preto cvičte, behajte, a čo najviac pracujte na kondícii, pretože na motorke sa nielen vozíte, ale skutočne sa na nej namakáte. Nie nadarmo sa hovorí, že motokros patrí k najťažším športom sveta. Po takom dobrom tréningu si budete cítiť každý sval, aj tie o ktorých ste možno ani nevedeli, že ich máte 🙂. Pri jazde sa väčšinou stojí v stupačkách a do sedla sa sadá len minimálne. Pre prvé tréningy bohato stačí nejaké voľné priestranstvo. Vôbec nie je potrebné vydať sa hneď na trať.
Chodidlá musia byť na stupačkách približne v polovici prednej časti podrážky, niekde v miestach „bruška“ chodidla. To Vám zaručí dobrú stabilitu, rovnováhu a reakciu. Kolená majte ľahko pokrčené a od kolien až po členky motorku pevne zovrite.
Ďalej dbajte na to, aby bol zadok mierne vystrčený a chrbát aby nebol prehnutý. Telo má byť naklonené nad riadítka, hlava sa díva dopredu a lakte sú vystrčené nahor. Predlaktie a paže zvierajú približne 90 stupňový uhol. Rovnako je to tak pri pažiach voči trupu. Iba takto budete mať stabilnú pozíciu a budete vedieť reagovať na nerovnosti na trati a hlavne oveľa lepšie ustojíte nečakané nástrahy terénu. Taktiež sa Vám bude lepšie zatáčať, riadiť motorku a reagovať pri akcelerácii a brzdení.
-
Pozícia jazdca 1
-
Pozícia jazdca 2
Veľmi dôležitý je pohľad pred motorku. Zrak vždy smerujte tam, kde „chcete byť“, v žiadnom prípade sa nedívajte pred predné koleso. Nebudete tak stíhať registrovať terén.
Akcelerácia
Akonáhle dochádza k akcelerácii, celé telo sa posúva nad riadítka a treba dávať pozor, aby zadok nebol prehnane vystrčený a chodidlo sa nepostavilo na špičku. Pohľad stále smeruje pred seba a lakte držíte hore. Naopak, keď sa brzdí, presúva sa celé telo nad zadné koleso, ruky sú takmer prepnuté a zaprené o riadítka rovnako ako nohy v stupačkách. Pri tejto pozícii idete intenzívne na brzdy, samozrejme tak, aby sa obidve kolesá nezablokovali, ale naopak sa ľahko odvalovali. Podobné je to pri zdolávaní výjazdov a zjazdov alebo napríklad pri pneumatikách alebo iných enduro prekážkach. Pri výjazde ide telo dopredu nad riadítka a pri zjazde dozadu nad zadný blatník.
Váha tela sa posúva nad riadítka a vďaka tomu sa zaťaží predné koleso, vnútorná noha je vykopnutá dopredu v protismere jazdy a vonkajšia je nalepená na motorke. Noha vo vnútri zátačky sa nesmie ťahať za sebou, alebo ju vystierať k stredu zátačky, akokeby nahrádzala stojan, ale musí smerovať vpred. Ak by ste mali nohu v zlej pozícii, je veľká pravdepodobnosť, že dôjde k úrazu. Môže Vám vykrútiť koleno a môžu sa Vám poškodiť väzy.
Tak a teraz už môžete „nasadnúť“ do stupačiek a trénovať, kým Vám budú sily stačiť. Verte, že ideálna pozícia a prenášanie váhy Vám naozaj veľmi pomôže. Jazda bude bezpečnejšia, budete mať viac síl a vďaka väčšej istote ustojíte oveľa viac krízových situácií.
-
Akcelerácia 1
-
Akcelerácia 2
-
Akcelerácia 3
Brzdenie, akcelerácia, spojka
Rovnako ako zvládnutie základnej pozície za riadítkami je veľmi dôležité naučiť sa dobre brzdiť. Jednak ide o bezpečnosť a taktiež o získavaní drahocenného času pri závodoch. Úplne rovnako je to s akceleráciou, ale aj s citom pri ovládaní spojky. Práve toto bude témou ďalšieho článku.
Mohlo by sa zdať, že táto téma nemá nejaký väčší význam, pretože chytiť za brzdy predsa vie každý a miesto toho sa rovno môžeme pustiť do väčších akcií. Lenže opak je pravdou. Jeden by neveril, koľko ľuďom robí brzdenie na terénnej motorke problém. Všeobecne sa dá povedať, že pohyb tela jazdca a prenášanie váhy je pre všetkých rovnaký a veľmi dôležitý.
Pri endure je dosť zásadný rozdiel medzi dvojtaktmi a štvortaktmi, pretože ako je známe, dvojtakt motorom takmer nepribrzdí, a preto oveľa viac záleží na šikovnosti jazdca. Naopak štvortakt pri uberaní citeľne brzdí motorom a práve takýto efekt robí predovšetkým zo začiatočníkov leňochov. Toto je jeden z dôvodov, prečo by deti mali začínať v stupačkách na dvojtaktoch, ktoré ich najlepšie naučia brzdiť, riadiť a používať spojku.
Teraz sa už ale poďme pozrieť na tréningovú trať, kde je dosť priestoru pre akceleráciu a následné brzdenie. Ideálna je tak dvadsať alebo tridsaťmetrová rovinka s nespevneným priestorom, kde si označíte bod pre akceleráciu a takisto bod pre zahájenie brzdenia. Potom už len skočte do stupačiek mašiny a nezabudnite zaujať základný postoj, tak ako sme si ukázali v predošlom článku.
Pri akcelerácii posúvame telo nad riadítka a stále dbáme na správne zalomenie lakťov a pozíciu chodidiel na stupačkách. Takto akcelerujeme a riadime druhý rýchlostný stupeň. Akonáhle sa predné koleso pomyselne dotkne označeného miesta pre brzdenie, telo posúvame dozadu, a keď to preženieme, ideme telom takmer nad zadný blatník. Ruky sú takmer prepnuté a nohy zapreté v stupačkách.
V tejto chvíli začíname plynule, ale taktiež intenzívne brzdiť prednú aj zadnú brzdu zároveň. Dôležité je kolesá nezablokovať a snažiť sa docieliť ľahké odvalovanie, ako keby sme suplovali ABS. Akonáhle sa zadné kolo zablokuje a dostane do šmyku, nastáva riziko pádu a o zablokovanom predku ani nehovoriac. Okrem toho sa motorka vychýli z ideálnej stopy. To znamená stratu stability a takisto stratu drahocenného času pri závodoch. Človek sa taktiež dosť ťažko triafa do koľaje v zatáčke a prechádza ju zbytočne zoširoka. Akceleráciu a brzdenie opakujte dookola a uvidíte, aký pokrok behom jedného tréningu dokážete urobiť.
Pre cit pri ovládaní pedálu zadnej brzdy v ťažkých motokrosových čižmách poslúži jednoduché cvičenie, kedy využijete označenie pre akceleráciu a brzdenie a idete od prvého bodu k druhému čo najnižšou rýchlosťou na prvý kvalt. Týmto cvičením získavate cit a takisto skvelú spätnú väzbu, ako s brzdou zachádzať. Snažte sa, aby ste zadkom iba ľahko pribrzďovali a aby vám motorka za žiadnu cenu nezhasla. Okrem toho makáte na rovnováhe a asi nie je nutné pripomínať, že tá je pri endure alfou a omegou.
Podobné je to s trénovaním práce so spojkou. Využite rovnaký úsek ako pri predchádzajúcom cvičení a snažte sa ho prejsť za pomoci spojkovania a korigovaní jazdy plynom čo najpomalšie a zároveň najplynulejšie. Opäť získate cit pre ovládanie spojky a zároveň potrénujete rovnováhu.
Pokiaľ toto zmáknete, skúste sa postaviť vedľa motorky zľava a pri zaradenej jednotke je nechať pomaly rozbiehať a zároveň vedľa nej ísť krokom. Tempo korigujte spojkou a plynom. Taktiež toto je pomerne dôležité nacvičiť, pretože pri enduro jazdení sa naozaj hodí. Pokiaľ to budete dobre zvládať, pripojte plynulé nasadanie za jazdy, kde najskôr položíte ľavú nohu na ľavú stupačku a potom plynule prehodíte pravou cez sedlo. Opäť skvelé precvičení koordinácie práce so spojkou, plynom a rovnováhou. Tak s chuťou do toho!
Všetky fotografie a ilustrácie na tejto stránke © Vlado Caban
Motokros ✔︎
Vlado Caban
Lúčna 87, Nemce
974 01 Banská Bystrica
Slovensko
Mobil: +421 949 455 666
E-mail: info.motokros@gmail.com